Style we wnętrzach

Wnętrze, to człowiek który w nim żyje dlatego też ilu ludzi tyle możliwości. Jedyna zasada jaka nas obowiązuje i której musimy przestrzegać to zasada że mój dom jest dla mnie.

Jak mówią słowa znanej piosenki „…mój dom, w którym piszę od lat mój dom, w którym kocham nie raz…” dom to miejsce szczególne. Miejsce na pracę, miłość, szczęście i smutki. Aby stał się naszą przystanią musi w jakiś sposób odzwierciedlać nasz charakter i zaspokajać nasze potrzeby. Aby w nim dobrze żyć musimy czuć się w nim… jak w domu, po prostu.

Ktoś, kto lubi swojskie klimaty, nastrojowe sielankowe ciepło, które jest charakterystyczne dla stylu rustykalnego, prowansalskiego czy vintage odnajdzie się wśród przedmiotów stylizowanych na starocie.

Styl rustykalny ma to do siebie, że zapełnia nasz domowy świat wspomnieniami. Takimi miłymi, ciepłymi jak babcina kuchnia kaflowa, na której piekła nam podpłomyki gdy byliśmy dziećmi. Stary zegar, odmierzający leniwie czas czy drewniana skrzynka, taka sama w jakiej dziadek przynosił pyszności z owocowego sadu. Wspomnienia kojarzą nam się z ciepłem, latem, słońcem i starym puzderkiem mamy w którym lubiliśmy myszkować w poszukiwaniu skarbów gdy nikt nie patrzył.

Ciepłe słońce Francji zachęca do stylu prowansalskiego, który łączy się ze stylem retro w którym odnajdziemy spokój i klimatyczne ciepło. Francja to także winnice pełne zapachów i cudownych winnych pnączy. Specyficzny koloryt słonecznych Alzacji czy Burgundii odnajdziemy w stylu Vintage, które jest tak jakby przeniesieniem klimatu przedwojennych winnic na nowoczesny grunt.

Tak dla konesera wykwintnych trunków jak i dla miłośników nietypowych, stylizowanych dekoracji wnętrz jest on idealnym dopełnieniem klimatycznych wnętrz. Szafka bądź skrzynka na wino czy oryginalny stolik, przy którym je wypijemy albo obrazek przedstawiający winnice Burgundii, to wszystko zapewni odpowiedni sielski i ciepły klimat naszym pomieszczeniom.

Nie każdy jednak lubi żyć w otoczeniu pamiątek i stawia raczej na wolną przestrzeń. Nie znaczy to, że dom urządzony nowocześnie nie może być klimatyczną odskocznią od wariackiego tempa życia, jaki odczuwa dziś chyba każdy z nas.

Minimalistyczne wnętrze także jest piękne jeśli odnajdziemy w nim siebie i delikatnie ozdobimy łamiąc surowość pomieszczeń w których królują połysk metalu i oszczędność ozdób. Można dodać drewniane motywy lub ciepły kolorystyczny akcent. Każdy dom, tak jak człowiek potrzebuje upiększenia. Czegoś na czym zawiesimy na chwilę oko, na czymś co nam się podoba.

Twój dom

Miejsce na pracę, miłość, szczęście i smutki. Aby stał się naszą przystanią musi w jakiś sposób odzwierciedlać nasz charakter i zaspokajać nasze potrzeby. Aby w nim dobrze żyć musimy…

W modernistycznych wnętrzach sprawdzą się ozdoby współgrające z otoczeniem a jednocześnie nie burzące jego harmonii a zdobić może niebanalna podpórka do książek. A gdy zapragniemy odrobinę nowoczesnego ciepełka podajmy je sobie w prostym lampionie.

Popularnym stylem jest także styl kolonialny, który powstał w XIX wieku na potrzeby pierwszych osadników w tropikalnych krajach. Meble sprowadzane z Europy okazały się zbyt ciężkie jak na klimat i warunki życia w tropikach. Połączono więc europejskiego ducha z egzotyczną lekkością dostępnych materiałów i wzorów. W tropikalne wzorce tchnięto kontynentalną praktyczność i tak powstał unikalny styl, ceniony do dziś.

Lekkie meble z egzotycznego drewna, drewniane figurki, bambus, rattan czy ażurowe abażury to sprzęty typowe dla stylu kolonialnego, który idealnie łączy się ze stylem nowoczesnym wnosząc w niego lekkość i egzotykę.

Zmieniają się trendy i style

Jest jednak jeden styl, który króluje niezmiennie. To styl klasyczny. Klasyka jest ponadczasowa i zawsze elegancka. I co ważne można ją połączyć z każdym innym stylem gdyż klasyka wiąże się raczej tradycją i tym co w danym stylu jest najbardziej charakterystyczne. Tak, więc klasyczne może być zarówno wnętrze nowoczesne jak i antyczne. Klasyka, zawsze jednak stanowi o dobrym smaku gdyż jedną z jej cech szczególnych jest umiar i zachowanie proporcji.

A jeśli mamy problem z określeniem stylu w jakim chcielibyśmy urządzić nasze wnętrze alternatywą jest styl eklektyczny w którym mamy możliwość połączenia różnych nurtów. Można, modne nowoczesne wnętrze dopełnić orientem lub w połączyć styl skandynawski, który stawia na ekologię i prostotę z patyną prowansalskiej ludowości.

Wnętrze, to człowiek który w nim żyje dlatego też ilu ludzi tyle możliwości. Jedyna zasada jaka nas obowiązuje i której musimy przestrzegać to zasada że mój dom jest dla mnie.

Dodaj komentarz