Zegary zegarki klepsydry

Tik tak lub bim bam. Zegary, zegarki, klepsydry. Człowiek od początku swego istnienia próbuje zmierzyć się z czasem. Walczy z nim, chce go ujarzmić.

Gdy tylko w Europie pojawiły się zegary mechaniczne, uzbrojono w nie ratuszowe lub kościelne wieże. Od tego czasu wyznaczały one mieszkańcom miast i większych wsi czas pracy, odpoczynku i zabawy. Nie był to jednak luksus dostępny dla każdego. Prosty lud, nadal żył od wschodu do zachodu słońca a czas ważnych wydarzeń obwieszczały mu kościelne dzwony.

Ciekawostką jest to, że pierwsze zegary mechaniczne posiadały tylko jedną wskazówkę. Najsłynniejszy taki zegar w Polsce, ogłasza upływ czasu dźwiękiem gongów z Zegarowej Wieży na Wawelskim Wzgórzu.

Przełomem w trakcie zmagań z czasem było wynalezienie w XVI wieku wahadła.

Wynalazek Galileusza, stosowany do dnia dzisiejszego okazał się odkryciem rewolucyjnym. Dzięki temu zegarowy interes mógł, mówiąc prosto, ruszyć z kopyta.

A czas chyba zaczął przyspieszać. Pojawiły się zegary wahadłowe, zegary z kurantem i oczywiście urokliwe zegary z kukułką.

Dzięki konstruktorom zegarów wahadłowych, czasomierze zaczęły się upowszechniać na dobre. Ale pod strzechy było im jeszcze bardzo daleko.

Pierwsze zegary ścienne i szafowe były tak drogie, że stać na nie było tylko magnatów i królów. Niemniej jednak wydawano na nie całe majątki gdyż były one oznaką bogactwa. Znane są opowieści, w których śmiałkowie zakradali się do bogatych domów aby zobaczyć zegar na własne oczy. Przepięknie zdobione stawały się swego rodzaju dziełami sztuki.

Później pojawiły się zegary przenośne. Zegary i zegarki były nadal tak cenne, że przechodziły w spadku z ojca na syna. Dopiero XIX wiek dał możliwość posiadania zegarka na własność. Wielka rewolucja przemysłowa doprowadziła do tego, że dziś nie wyobrażamy sobie aby w domu nie było zegara.

Zegary doskonale obrazują historię świata. Do dziś zegary słoneczne ozdabiają ogrody czy place miejskie. Klepsydry, wynalazek starożytnych do dziś stosowane są przez wiele pań w kuchni czy służą jako dekoracje. A trudy odmierzania czasu przejęły na siebie zegary mechaniczne, elektroniczne czy nawet atomowe.

Dodaj komentarz