Ogród przyjemny dla zmysłów

Ważne aby ogród był miejscem przyjemnym dla zmysłów. Aby czas w nim spędzony był czasem nie tylko dla ciała lecz także dla duszy.

Pamiętacie pracownicze ogródki działkowe sprzed kilkunastu lat?

Marchewka, kapusta, ogórki i pietruszka. Kto tam wtedy myślał o jakimś trawniczku, grillu czy innych marnotrawstwach. Zresztą odpowiednie komisje dbały o wzorcowy wygląd ogródka. Ogródki miały być warzywne aby w trudnych czasach kryzysu choć warzywka świeże na stole były.

Obecnie ogródki działkowe, w dużej mierze, pozamieniały się w miejsca wypoczynku i relaksu.

Dziś widzimy ogrodowe kwietniki wybuchające latem feerią barw, kształtów i zapachów. Grządki warzywne zastąpione równo przyciętymi trawnikami na których stoją ławeczki, altany, ukwiecone wiaty. Odpowiednia aranżacja ogrodu to podstawa do przekształcenia przydomowego ogródka czy działki w miniaturę królewskiego ogrodu. Odpowiednio zaś dobrane dodatki i ozdoby podkreślą jego charakter.

Oferta sklepów ogrodniczych jest dość uboga i sztampowa. Banalność i powtarzalność ogrodowych dekoracji rzuca się w oczy podczas spacerów działkowymi alejkami. Gdzieniegdzie daje się zauważyć większy wysiłek właścicieli włożony w wystrój ogrodu. Nietypowe rozwiązania oraz nietuzinkowe ozdoby przyciągają wzrok i karzą zatrzymać się na dłuższą chwilę.

Warto zainwestować w oryginalne dekoracje i sprzęty aby uczynić nasz ogród miejscem niezwykłym. Rzeźby, postumenty, efektowne donice. Tu druciany koszyk, w którym sprytnie ukryta doniczka ukazuje nam swą pachnąca, kwitnącą zawartość. Tam romantyczna, metalowa ławeczka na giętych nogach, ukryta w cieniu krzewu. Będzie ona stanowić oryginalna a zarazem praktyczną ozdobę ogrodu. Obok grilla stolik. Ale nie taki zwyczajny, drewniany, jakich wiele ale elegancki i gustowny.

Pośród drzew, na trawniku, porozstawiane antyczne postumenty, na których możemy ustawić doniczki z kwiatami. Rzeźby i fontanny ustawione w przemyślany sposób zaakcentują najatrakcyjniejsze miejsca w ogrodzie a odwrócą od mniej efektownych. Ważne jest odpowiednie tło ekspozycji.

Zieleń jest fantastycznym tłem ale trzeba uważać aby nie przytłoczyła efektownej dekoracji.

Należy także pamiętać, że duże przedmioty potrzebują przestrzeni, jakiej zwykle nie mamy, gospodarując na dawnym ogródku działkowym. Zbyt małe znikną w towarzystwie rozłożystego krzewu. Do podwyższenia dekoracji można wykorzystać postumenty.

Idealnym dopełnieniem doskonałego ogrodu jest światło. Odpowiednie światło jest najlepszym plastykiem. Lampiony, porozmieszczane w różnych miejscach ogrodu, wymodelują go tak jak zechcemy. Oświetlą postument lub ścieżkę, prowadzącą do fontanny. Nadadzą mu aurę tajemniczości. A ławeczka, spoglądająca zza dorodnych iglaków, oświetlona migoczącym lampionem będzie zapraszać do romantycznych uniesień.

Ważne aby ogród był miejscem przyjemnym dla zmysłów. Aby pobudzał także zmysły naszych gości, których będziemy w nim podejmować. Aby czas w nim spędzony był czasem nie tylko dla ciała lecz także dla duszy.

Nietuzinkowe oraz luksusowe dekoracje pozwolą stworzyć ogród nietypowy i jedyny w swoim rodzaju. Meble ogrodowe to eleganckie sprzęty, które nie tylko pozwolą przyjemnie odpocząć ale i ozdobią ogród w nieprzeciętny sposób.

Dodaj komentarz