Troska znika i rozpuszcza się w obfitym winie (Owidiusz)

Wino powinno zapewnić rozkosz wszystkim naszym zmysłom. Dobre wino pobudzi wzrok, węch i smak.

Aleksander Dumas twierdził, iż wino to intelektualna część posiłku. A biblijni starożytni uważali, że „kto pije wino jak świnia ten wina nie wart”.

Historia wina jest prawie tak długa jak historia człowieka. Legenda mówi, że w każdym człowieku znajdziemy boski pierwiastek, którym bogowie obdarzyli ludzi dzieląc się z nimi swoją ambrozją czyli winem. Jako napój bogów, wino od wieków otaczane było wręcz nabożną czcią. Zasługuje na to gdyż jest ono trunkiem niezwykle delikatnym i wrażliwym. A docenić urok wina potrafi tylko prawdziwy koneser.

Już sama nazwa „wino”, niesłusznie używana w przypadku napoi alkoholowych z innych owoców niż gronowe, świadczy o jego wyższości nad innymi napojami o podobnym procesie tworzenia. Wino, to określenie odnoszące się tylko i wyłącznie trunku alkoholowego produkowanego z owoców winorośli. Jako, że wino jest arystokracją alkoholi, należy mu się specjalne traktowanie. Z tego powodu istnieją specyficzne zasady, których bezwzględnie należy przestrzegać jeśli chcemy cieszyć się jego smakiem i aromatem w trakcie degustacji.

Aby wino zachowywało swoje walory smakowe i zapachowe musi być przechowywane w pozycji leżącej. Poziome położenie butelki zapobiega wysychaniu korka a tym samym nie dopuszcza do rozszczelnienia zamknięcia. Korek musi mieć kontakt zarówno z winem jak i z powietrzem. Dobrze zamknięte wino nie starci swego aromatu. W pozycji pionowej przechowuje się jedynie wina musujące, szampany.

Aby wino zachowało swój smak i czarowało urokiem podczas degustacji, gdyż wina nie pijemy a degustujemy, musi ono leżakować w piwniczce, przeznaczonej tylko do tego celu.

Dlaczego? A dlatego, że powinno mieć zapewnioną temperaturę oraz „spokój”, czyli nie może być narażone na wstrząsy. Nawet delikatne drgania mogą doprowadzić do zakłóceń, które później odbiją się na wrażliwym napoju.

Wino, jak prawdziwy arystokrata, nie może bratać się plebsem. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju środki chemiczne, wydzielające zapachy. Farby, rozpuszczalniki itp., nie mogą znajdować się w pobliżu gdyż silne zapachy przenikają przez szkło butelki a wino traci aromat. Kolejnym wymogiem jest zaciemnienie piwniczki, w której przechowywane jest wino.

Wino, to określenie odnoszące się tylko i wyłącznie trunku alkoholowego produkowanego z owoców winorośli.

Degustacja wina także otoczona została swoistą liturgią. Prawdziwi koneserzy win, traktują je jak świętość i zachowują się wobec jego szlachetności zgodnie z obowiązującymi przepisami ustanowionymi przez wielowiekową tradycję. Ceremoniał picia wina jest ściśle ustalony i trzeba przestrzegać rytuału. Najpierw ocenia się, kolor i klarowność wina, później zapach i na końcu smak.

Wino powinno zapewnić rozkosz wszystkim naszym zmysłom. Dobre wino pobudzi wzrok, węch i smak. Tylko dzięki powolnemu delektowaniu się kieliszkiem wina możemy docenić jego rangę. Zmysłowy odbiór wina powinien być zharmonizowany. Wszystkie doznania; wzrokowe, węchowe powinny osiągnąć swą kulminację gdy boski trunek dotknie naszego podniebienia.

Wszystko to piękne, ale ilu z nas ma możliwość stworzenia godnych warunków tak luksusowemu napojowi jakim jest wino? Da się to zrobić.

Jeśli nie mamy fizycznych możliwości zorganizowania piwniczki na wino zawsze możemy urządzić mu kącik w domu. Musimy się tylko pogodzić z faktem, iż nasze wino nie poleży u nas kilka lat. Jeśli mamy zamiar spożyć wino w przeciągu kilku dni, najdłużej do dwóch tygodni wystarczy mu miejsce na specjalnej półce na wino czy też w odpowiedniej szafce.

Specjalna szafka na wino lub stojak będą się uroczo prezentować w otoczeniu dodatków w stylu Vintage. Ryciny przedstawiające szczepy winorośli czy inne stylowe gadżety, jakimi ozdobimy nasz winny kącik konesera sprawią, że nasze wina zyskają elegancką i szlachetną oprawę.

Gustowne szafki i stojaki na wino a także inne dodatki, pozwolą zapewnić swojej kolekcji odpowiednią oprawę. Gdy urządzicie już swoje domowe „piwniczki” nie pozostania nic innego jak zaprosić gości na degustację.

I pamiętajmy, że dwie lampki słabego wina dziennie zapewnią nam długie zdrowie.

Dodaj komentarz